Conferința poate fi vizualizată live pe Facebook la adresa:
https://www.facebook.com/XGENconference/live/
Joi 14 Mai 2020
Tehnologia Informației
Chairman: Lect. univ. dr. Cosmin Sabo
Conf. univ. dr. habil. Camelia Pintea Mihaela
Șef lucrări dr. ing. Adrian Petrovan
Conf. univ. dr. Andrei Horvat-Marc
12.00 – 12.15 – DAVID – A Small Extract-Transform-Load Application Implementation with Java Swing – Erdei Rudolf, Bora Ionut, Bora Vlad
12.15 – 12.30 – Analiza evoluției populației României – Cirțiu Denis
12.30 – 12.45 – Alumni – Ungur Bogdan-Stefan
12.45 – 13.00 – Minesweeper with solver – Ciople Norbert
13.00 – 13.15 – Trashfinders – Pop Alexandru
13.15 – 13.30 – Air Pollution – Remețan Raul
13.30 – 13.45 – Cercetarea realizării unui magazin electronic – Orban Adam
13.45 – 14.00 – Digitalizarea documentelor financiare – Bilț Florin
14.00 – 14.15 – Un algoritm de transformare artistică a fotografiilor digitale – Cosma Laura
14.15 – 14.30 – Forest Health Monitoring – Farcas Adrian
14.30 – 14.45 – A study of search algorithms – Câmpan Ștefan Ioan
14.45 – 15.00 – Aplicatie educativa pentru dezvoltarea memoriei – Lakner Diana-Lorena
Științe Inginerești
Chairman: ________
____
____
____
15:00 – 15:15 –
15:15 – 15:30 –
15:30 – 15:45 –
15:45 – 16:00 –
16:00 – 16:15 –
16:15 – 16:30 –
16:30 – 16:45 –
16:45 – 17:00 –
Vineri 15 Mai 2020
Matematică
Chairman: Conf. univ. dr. Dan Barbosu
Prof. univ. dr. Vasile Berinde
Conf. univ. dr. Andrei Horvat Marc
Conf. univ. dr. Laurian Pișcoran
09:00 – 09:15 – Geometria patrulaterelor – Vardai Elena Maria
09:15 – 09:30 – Geometria tetraedrului – Glodan Ștefania Cristina
09:30 – 09:45 – Teoreme fundamentale în geometria triunghiului – Filip Nicu
09:45 – 10:00 – Theoretical and experimental aspects of motion control regarding solenoid actuators – Kesucz Flaviu-Nicolae
10:00 – 10:15 – Metode de rezolvare a unor probleme de geometrie – Palincaș Dumitrița-Crăciunița
Chimie și Biologie
Inginerie alimentară
Chairman: prof. univ. dr. ing.abil. Mihaly Anca
Conf. univ. dr. Nicula Camelia
Conf. univ. dr. abil. Giurgiulescu Liviu
Conf. univ. dr. Andrei Horvat-Marc
10:30 – 10:40 – Inactivarea microorganismelor din laptele de ovine prin presiuni înalte – Pode Melinda Daiana
10:40 – 10:50 – Prepararea și caracterizarea filmelor de alcool polivinilic modificate cu uleiuri esențiale – Pop Lucica Maria
10:50 – 11:00 – Aplicarea tehnicii FTIR la identificarea falsificării făinii albe de grâu cu amidon de porumb – Soos Iulia-Katalin
11.00 – 11.10 – Research regarding the quality of honey obtained in the framework of Rusciori village, Sibiu county – Ana Marinescu-Ghițescu, Ana Maria Dan
11.10 – 11.20 – Influența tratamentului termic și al adaosului de B-caroten asupra calității uleiului de rapiță – Todea Ligia-Ioana
Utilizarea beta-ciclodextrinei în industria laptelui pentru eliminarea colesterolului din unt – Țofei Claudia Sara
Tehnologia de obținere a salamului de vară uscat și elementele de control ale calității – Mureșan Georgiana Alexandra
Efectul adaosului de piure de legume (spanac, tomate) asupra calității pastelor făinoase – Rabatin Mădălina Maria
Eficiența antimicrobiană a lactoferinei asupra alimentelor – Szabo Andrea
Însușirile fizico-chimice ale făinii de grâu și de decară și a pâinii obținute din acestea – Stan Bianca
Chimie
Chairman: conf. univ. dr. abil. Peter Anca
Lector dr. Butean Claudia
Lector dr. Racolța Dania
Conf. univ. dr. Andrei Horvat-Marc
11:20 – 11:25 – Derivați ai acidului para-aminobenzoic cu efect anestezic – Pascut Marcela
11:25 – 11:30 – Metode de stimulare a creativităţii elevilorîn procesul de predare –învățare-evaluarela disciplina chimie – Radu Margareta
11:30 – 11:35 – Reacţii de identificare a anionilor şi cationilor – Laza Şoncodi Florina
11:35 – 11:40 – Metode de analiza a calitatii straturilor oxidice a aluminiului – Sălăgean Cătălin
11:40 – 11:45 – Metode moderne de evaluare a elevilor – Covaci Magdalena
11:45 – 11:50 – Cuprul – metode de predare -învățare-evaluare – Mirela Emilia Pop
11:50 – 11:55 – Coloranți azotici – Pomană Liviu Daniel
11:55 – 12:00 – Aplicatii practice in educatia nutritionala a elevilor.– Bilan Damaris
12:00 – 12:05 – Amino acid analysis by paper chromatography – Chis (Nados) Codruta Maria
12:05 – 12:10 – INCIDENTA INFECTIILOR CU TREPONEMA PALLIDUM DEPISTATE IN PERIOADA IANUARIE 2018-DECEMBRIE2019 IN LABORATORUL DE ANALIZE MEDICALE A SPITALULUI JUDETEAN DR. CONSTANTIN OPRIS BAIA MARE – Trif Sanda
12:10 – 12:15 – Determinarea alcoolemiei prin metoda gaz-cromatografică – David (Munteanu) Daniela Ștefania
12:15 – 12:20 – Laboratory experiment – Dolhai Gyongyi
12:20 – 12:25 – Strategii didactice utilizate în cadrul activităților extrașcolare (cerc de biologie și chimie) aplicate la tema chimia alimentelor – Șuteu (Preda) Ana
12:25 – 12:30 – METODE MODERNE DE PREDARE – ÎNVĂȚARE – Daraban (Szilagyi) Renata
12:30 – 12:35 – Metode de studiu a acidului sulfuric(obținere si proprietăți) – Trufan(Morar) Liana
Biologie
Chairman: conf. univ. dr. Jelea Marian
Lector dr. Roșca Oana
Lector dr. Mihalescu Luci
Conf. univ. dr. Andrei Horvat-Marc
12:35 – 12:45 – Isolation of nitrogen fixing bacteria from soil – Filip Claudiu-Denis
12:45 – 12:55 – New research on ecology, ethology, morphology and evolution of the popular red beet population (Melasoma populi L. 1758) – Andreea SICOE, Diana ROBU, Teodora GRIGOROIU
12:55 – 13:05 – Fructe permise și interzise în diabet – Jurjea Georgiana
12:05 – 13:15 – Population distribution of Bombina variegata near Mogosa lake – Almási Levente
13:15 – 13:25 – Infecțiile tractului urinar – Mărcuș Călina Andreea
13:25 – 13:35 – Acţiunea antibacteriană a rizomilor de Zingiber officinale, a rădăcinii de Armoracia rusticana şi de Mahonia aquifolium asupra unor tulpini bacteriene rezistente la antibiotice – Crisan Melisa
13:35 – 13:45 – MONITORIZAREA ŞI CONTROLUL POPULAȚIEI DEFOLIATORULUI LYMANTRIA MONACHA 1.,1958 ÎN CADRUL OCOLULUI SILVIC ROMANI, JUDEȚUL VÂLCEA – Emilia Teodora GRIGOROIU
13:45 – 13:55 – Analiza microbiologica a cărnii-Salmonella – Morariu Andreea Maria
Decontaminarea solurilor poluate cu metale grele – Oros Georgiana
Streptococul beta hemolitic – Muțiu Alexandra Ramona
Combaterea manei(Peronospora brassicae) la varză – Pop Diana-Ancuța
Combaterea pătării unghiulare a castraveților (PSEUDOMONAS LACHRYMANS) – Szilagyi Andrada Mihaela
RĂSPUNSUL PĂSĂRILOR LA HRĂNIREA ARTIFICIALĂ, ÎNTR-UN SPAȚIU VERDE URBAN, SUPUS PRESIUNII ANTROPICE ACCENTUATE -STUDIU DE CAZ: PARCUL DE INCINTĂ AL FACULTĂȚII DE ȘTIINȚE BAIA MARE – GARDOSI KERIN-KERIN
VALORIFICAREA RESURSELOR DE CUIBĂRIT DISPONIBILE PENTRU ORNITOFAUNA SPAȚIILOR VERZI URBANE -STUDIU DE CAZ: PARCUL MUNICIPAL”REGINA MARIA” BAIA MARE – Silaghi Roxana
Determinarea prin metode microscopice a produselor culinare de pe piață – Tomoiagă Gabriela
Determinarea prin metode microscopice a calității produselor medicinale de pe piață (Leonurus cardiaca, Crataegus monogyna, Valeriana officinalis) – Paul Monica Mădălina
STUDII PRIVIND INFLUENȚA CADMIULUI ASUPRA UNOR PROCESE FIZIOLOGICE LA TRITICUM AESTIVUM (GRÂU) – Vancea Ileana
Distribuția speciei LACERTA AGILIS(Șopârla de câmp)(Reptilia : SQUAMATA) din perimetrul lacului Mogoșa(M-ții Gutâi)-Bizo-Szucs Tamara
Protecția Mediului
Chairman: prof. univ. dr. ing. Damian Floarea
Lector dr. Nasui Daniel
Lector dr. Vosgan Zorica
Conf. univ. dr. Andrei Horvat-Marc
13:55 – 14:05 – Waste management in the city of Sibiu case study S.C. SOMA S.R.L. – Buhoiu Dragoș, Ghițescu-Marinescu Ana, Vasiu Georgiana Diana
14:05 – 14:15 – Cercetări privind calitatea mierii obținută în cadrul stupinei din satul Rusciori, județul Sibiu – Ana Maria DAN
14:15 – 14:25 – Metode de analiza a calitatii straturilor oxidice a aluminiului – Salagean Catalina
14:25 – 14:35 – Efectele organo-zeolitului ca și amendament în sol asupra creșterii spanacului – Kadar Ioana Gabriela
14:35 – 14:45 – Studiul calitații apei subterane din localitatea Seini – Kadar Ludovic
14:45 – 14:55 – Contaminarea solurilor din zonele urbane. Studiu de caz – percepția riscurilor asociate contaminării solurilor în Baia Mare – Alek Florica Ana
ȘTIINȚE ECONOMICE
Chairman: conf. univ. dr. Corina Pop-Sitar
Conf. univ. dr. Rita Toader
Conf. univ. dr. Diana Ighian
Conf. univ. dr. Andrei Horvat-Marc
15:30 – 15:45 – Rolul companiilor în dezvoltarea comunității – Morlovea Elvira Elena
15.45 – 16.00 – Negocierea în afaceri pe plan mondial – Oarga Paul Alexandru
16.00 – 16.15 – Stiluri eficiente de conducere ale managerilor – Nistor Andreea Diana
16.15 – 16.30 – Comunicarea eficienta in organizatie – Benzar Maria
16.30 – 16.45 – Strategii organizaţionale de prevenire a stresului ocupaţional – Lese Marinela
16.45 – 17.00 – Cele 21 de legi supreme ale liderului – Morlovea Elvira Elena
17.00 – 17.15 – Impactul economico-social al implementării proiectelor europene în dezvoltarea rurală – Rogojan Maria Elena